Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Linux+ 09/2008
OPIS

Pierwsze kroki z openSUSE 11.0
Na dzień 19 czerwca 2008 czekały rzesze fanów tej dystrybucji, a także ludzi, którzy chcieli spróbować czegoś nowego. Dlaczego jedenastka była tak bardzo wyczekiwana? Oprócz dobrej kampanii reklamowej, swoje zrobiły także rewolucyjne zmiany. W bardzo obszernym artykule autor opisuje najnowszą wersję openSUSE 11.0.

Firefox 3.0
Wersja trzecia Firefoksa przynosi wiele zmian w porównaniu z poprzednimi wersjami. Co najbardziej rzuca się w oczy? O tym wszystkim przeczytacie w artykule autorstwa Rogera. Zachęcamy do lektury.

High Availability
W artykule Radosław Korzeniewski przedstawia, jak można realizować zabezpieczenia i o czym powinniśmy pamiętać podczas projektowania i implementacji środowiska informatycznego.

Trzy wymiary Blendera
Grafika trójwymiarowa, czyli popularne 3D występuje niemal wszędzie. Począwszy od ulotek i bilboardów, poprzez gazety, na telewizji kończąc. Łukasz Ciesielski podpowiada skąd wziąć bezpłatne oprogramowanie do tworzenia grafiki 3D? Odpowiedź ujawnia już sam tytuł artykułu – Blender.

Moc Eclipse
Łukasz Ciesielski w artykule opisuje projekt Eclipse, którego zna chyba każdy, kto ma lub miał do czynienia z tworzeniem projektów w Javie. Jest to dobrze przemyślane, ale przede wszystkim dobrze zaprojektowane środowisko pracy. Zapewnia ono doskonałą integrację wielu, różnych narzędzi.

Lazarus – łatwy dostęp do danych
Uruchomienie serwera bazy danych, w przypadku wielu dystrybucji Linuksa, nie zawiera zbyt wiele czasu. Jednakże, jeśli chcemy szybko napisać program, który korzysta z tej bazy, to problem jest nieco większy. W takim przypadku warto wypróbować środowisko Lazarus, które oferuje kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających tworzenie programów korzystających z baz danych.

Mapy umysłu – ucz się i pracuj wydajniej
W trakcie nauki, przygotowywania prezentacji, artykułów, biznesplanów, a nawet podczas gromadzenia informacji do opublikowania w Internecie często korzystamy z tradycyjnych notatek w postaci uporządkowanego tekstu podzielonego na akapity. Niestety, nauka lub praca z ich wykorzystaniem w większości przypadków przebiega wolniej, niż moglibyśmy oczekiwać. Rozwiązanie problemu stanowią mapy myśli.

Piszemy własny silnik bazodanowy w Java i XML
Grzegorz Madajczak w trakcie swojej trwającej już kilkanaście lat przygody przeżywał fascynacje kolejnymi technikami, lecz zawsze pozostawał wierny dwóm – Java i XML. Dzisiaj, korzystając z ich połączenia zajmie się problemem stworzenia własnego silnika bazodanowego.

Archiwizacja danych z globalnej sieci
Internet stał się potężnym medium informacyjnym, dorównującym dziś radiu, telewizji i dziennikom. W globalnej sieci możemy bowiem znaleźć informacje na praktycznie każdy temat. W dodatku by do nich dotrzeć nie potrzebujemy pomocy agencji monitorującej media. Wystarczy jedynie Zotero, czyli narzędzie do archiwizowania i katalogowania zasobów Internetu.

GParted
W danym artykule Piotr Pawłowski przedstawia małą aplikację Linuxową, GParted, dzięki której możemy w sprawny sposób zmieniać systemy plików, zwiększać lub zmniejszać objętość partycji oraz wykonywać szereg innych istotnych operacji na dyskach.

Data Center – hotel dla Bajtów
Bezpowrotnie minęły czasy, gdzie dane całej firmy mieściły się na jednej dyskietce przechowywanej u prezesa w sejfie. Dziś ilość zbieranych i przetwarzanych informacji jest tak duża i wymaga na tyle profesjonalnej i bezpiecznej obsługi, że wynajmuje się do tego specjalne instytucje zwane Data Center. W poniższym zestawieniu Marcin przedstawia usługi oferowane przez centra danych oferujące profesjonalny i najszerszy wachlarz usług w tym zakresie.

Materiały na DVD
DVD: openSUSE 11.0

ARCHIWUM