Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal EXTRA Nr 31

W numerze tym zetknąć się można z przekrojem tematów powiązanych z Flex. Jednym z powodów powstania tego magazynu było brak drukowanych publikacji w języku polskim na temat Flex. Znaleźć tu można przepis na stworzenie pierwszej fleksowej aplikacji, oraz dowiedzieć się jak zabezpieczyć i testować oprogramowanie. Poznać można technikę pracy na frameworku MVC dla Flex - Cairngormie. Środowisko Flex posiada niemal nieograniczone możliwości, o których powinni dowiedzieć się wszyscy programiści pragnący tworzyć interaktywne i multimedialne projekty dla internetu i na desktop. Polecam wszystkim to wydanie EXTRA magazynu SDJ!
OPIS

Pierwsza aplikacja we Flex
Krystian Rajski uczy jak tworzyć aplikację wyświetlającą dane z pliku XML, powie jak korzystać z klasy HttpService i komponentu Datagird. Poznacie podstawowe informacje o technologii Flex i środowisku Flex Builder 3.

Od formularza do RIA – Adobe Form Guides
Tomek Lichota opowiada o tym jak przy pomocy narzędzia Adobe LiveCycle Designer ES szybko stworzyć formularz PDF aby zebrać dane i Jak na podstawie przygotowanego formularza utworzyć Form Guide.

Flex i AIR
Wojciech Siudziński opisuje jak zacząć pracę w Adobe AIR, prezentuje możliwości tego środowiska i przykładowe użycie np. Technikę przeciągnij i upuść, zaokrąglone rogi w CSS3 i kilka innych.

Adobe AIR – Powrót na desktop
Artykuł Szymona Kosydora traktuje o tym jak łatwo i przyjemnie jest tworzyć aplikacje okienkowe wykorzystując Flex Builder i Adobe AIR. Szymon m.in. podaje przepis na aplikację wykorzystującą dane w formacie RSS.

Aplikacje wykorzystujące mapy w Adobe Flex
Wojtek Ptak opisuje jakiego typu aplikacje możemy stworzyć za pomocą technologii Flex, jakich bibliotek możemy używać wraz z tą platformą i jak stworzyć przykładowe elementy projektu opartego o Flex i Yahoo Maps.

Flex na Javie
Roger Zacharczyk przedstawia w jaki sposób tworzyć aplikacje RIA, na przykładzie forum internetowego, wykorzystując różne technologie internetowe, a w szczególności Javę oraz SQL, JSP no i oczywiście Flex.

Flex.Security.allowSecureCommunication('*');
Łukasz Zmywaczyk Jakub Matuszewski opisują możliwe sposoby wymiany informacji pomiędzy serwerem, a użytkownikiem, dostępne dla języka ActionScript 3.0 z dodatkowym wykorzystaniem gotowych komponentów środowiska Flex 3. Ponad to opowiadają o systemie zabezpieczeń języka ActionScript3, zabezpieczeniach komunikacji, nowych crossdomains, oraz mówią dlaczego warto używać Flash Media Server.

Test Driven Development – Testuj kod zanim go napiszesz
Paweł Cichoń , Tomasz Kulczycki tłumaczą co to jest TDD, dlaczego i kiedy warto używać tej techniki i jak używać biblioteki FlexUnit.

Adobe Cairngorm – Framework architektoniczny dla Adobe Flex
Wojciech Ptak w artykule skupia się na najpopularniejszym frameworku MVC dla Adobe Flex – Cairgnormie, opisuje zasadę jego działania oraz pokazuje jak wykonać przykładowy projekt.

Dostęp do danych z aplikacji Flex – Adobe LiveCycle Data Services w praktyce
Bartek Soin pokazuje jak łatwo wywołać zdalną metodę obiektu Javy bezpośrednio z aplikacji Flex za pomocą Adobe LiveCycle Data Services.

Flex i PHP – wykorzystanie technologii Web Services i Flash Remoting do komunikacji klient – serwer
Jakub Węgrzyn w artykule przedstawia możliwości wykorzystania technologii PHP. Są to dwie metody pozwalające na komunikację aplikacji Flex z serwerem PHP – Web Services i Flash Remoting.

Podstawowe wzorce projektowe oraz idiomy kodowania w języku ActionScript 3.0
Jakub Węgrzyn opisuje w jaki sposób implementować podstawowe wzorce projektowe w ActionScript 3 i jak radzić sobie z ograniczeniami w tym języku.

Materiały na CD
Flex SDK 3, Flex Builder 3 wersja 60-dniowa, materiały pomocnicze do artykułów

ARCHIWUM