Magazyn


Profesjonalny magazyn dla programistówNajwiększy europejski magazyn o linuksie


RECENZJA: Software Developer's Journal 08/2008
OPIS

Automatyczne uruchamianie MIDletów
Albert Wachowicz opisuje jak dzięki bibliotekece Push Registry jest możliwe automatyczne uruchamianie aplikacji Java Microedtition bez aktywności użytkownika urządzenia mobilnego. Stanowi komponent systemu zarządzania aplikacjami, który odpowiada za cykl życia MIDletu od profilu MIDP2.0. Push Registry reaguje na określone zdarzenia i przywołuje odpowiednie aplikacje do ich obsługi. Aby aplikacja mogła być uruchamiana automatycznie system AMS musi posiadać odpowiedni wpis o danym programie i zdarzeniu. Służy do tego proces rejestracji który może się odbywać dynamicznie lub statycznie.

Shader Model 4.0 w OpenGL
Janusz Ganczarski napisał jak znaczącym krokiem w ewolucji programowalnego potoku renderingu jest SM 4.0 i wskazuje kierunki rozwoju i projektowania aplikacji graficznych. O skali innowacji najlepiej świadczy fakt, że autorzy biblioteki DirectX 10 w całości bazującej na SM 4.0, zdecydowali się na zaprojektowanie zupełnie nowego API. Już teraz warto poznać nowe koncepcje programowalnego potoku renderingu i przetestować ich działanie w bibliotece OpenGL.

Systemy konwersacyjne - implemantacja
W artykule Łukasza Mazura zostały przedstawione implementacyjne aspekty tworzenia przykładowego systemu. Przedstawiany pomysł jest jedynie propozycją, która może być zmodyfikowana oraz oparta na innej technologi.

Eclipse
Bartosz Michalik w artykule postarał się zarysować obraz tego czym jest Eclipse. Aby się przekonać czy jest to narzędzie dla nas wystarczy ściągnąć niecałe 100 MB z internetu. Żeby się dowiedzieć czy jest to społeczność, której chcemy być częścią wystarczy zerknąć na stronę czy serwer news. Autor zachęca żeby spróbować, bo to nic nie kosztuje.

JAVA IDE
Bartosz Michalik w tym artykule skupia się na funkcjonalności Eclipse jako środowiska wspierającego programistów Java. Główna część funkcjonalności dostarczanej programistom Java zawiera się w projekcie JDT. Środowisko przebyło długą drogę pełną sugestii od jego użytkowników co pozwoliło na dopracowanie zestawu narzędzie.

54 OOXML – Post Scriptum
Arkadiusz Marta podjął się opisu drogi jaką przebył Office Open XML, nowy format plików promowany przez Microsoft, do momentu kiedy został zaakceptowany przez ISO/IEC jako norma międzynarodowa (IS). Zgodnie z procedurą w przeciągu kilku miesięcy będzie opublikowany pod nazwą IS 29500 – Office Open XML file formats. W rozumieniu ISO/IEC stanie się równoprawną alternatywą dla ODF (IS 32000).

Co to jest czas rzeczywisty i dlaczego go potrzebuję?
Steve Furr napisał że coraz częściej technologia czasu rzeczywistego znajduje swoje zastosowanie w standardowych systemach w sposób, który pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkownika poprzez poprawę postrzeganej reakcji na określone zdarzenia lub przez zapewnienie, że ważne operacje są wykonywane w sposób uprzywilejowany w stosunku do pozostałych operacji w systemie. W życiu codziennym oczekujemy gwarantowanej niezawodności. To właśnie stabilność i niezawodność, jest obok reakcji w ściśle określonym czasie na zdarzenie systemu, główną cechą i zaletą systemów operacyjnych czasu rzeczywistego.

Własny „słup ogłoszeniowy”– tworzymy model danych oraz widoki
Stworzenie własnego serwisu ogłoszeniowego, jest wyzwaniem, któremu postaramy się sprostać w ciągu najbliższych kilku artykułów. W tym artykule stworzymy podstawową funkcjonalność – przeglądanie ogłoszeń po kategorii oraz dodawanie nowych. Tutaj nie będziemy starać się stworzyć zarys, a gotowe narzędzie. Brzmi ciekawie? Czytajcie dalej. Naszą aplikację nazwiemy „postup” (z ang. postup – oznaczające wywieszanie ogłoszenia, informacji).

Symfony – tworzenie projektu
Zdaniem autora stworzenie nowej aplikacji, zawsze jest wyzwaniem. Szczególnie, jeżeli z jakiś powodów, musimy skorzystać z nowego frameworka. Symfony został przygotowany, dla osób które poszukują wyzwania w samym tworzeniu aplikacji, a nie w uczeniu się narzędzia. Głównym celem artykuły jest pokazanie strony aplikacji w przeglądrce internetowej oraz możliwość wejścia w profesjonalne środowisko programistyczne.

Przyszłość Symfony – wersja 1.1
Marcin Swierczynski opisuje zmiany które sprawiają, że nowe wydanie Symfony będzie pewną rewolucją. Warto jeszcze zaznaczyć, że istniejące aplikacje, korzystające z rozwiązań wersji 1.0 można uruchamiać w trybie zgodności.

Materiały na CD
Multimedialny kurs SQL, CommTraffic.

ARCHIWUM